Kevad on aeg, mil loodus tärkab talveunest ja aed täitub värviliste õitega. Ühed esimesed kevadised lilled, mis oma ilu näitavad, on krookused. Need väikesed, kuid säravad sibullilled on Eesti aedades väga armastatud ja hinnatud oma varajase õitsemise ning kirkate värvide poolest.
Krookused (Crocus) kuuluvad võhumõõgaliste (Iridaceae) sugukonda ning neid on kokku umbes 80 liiki. Looduslikult on nad levinud Vahemeremail, Kaukaasias ning Väike- ja Kesk-Aasia mägedes. Eestis on krookused populaarsed kevadlilled, mis toodi siia 18. sajandil Iraanist ja Vahemeremaadest. Kahe sajandi jooksul on neist saanud ühed armastatuimad varakevadised sibullilled meie aedades.
Krookused on Eesti aednikele olulised mitmel põhjusel. Esiteks annavad nad värvi ja elu aeda ajal, mil enamik teisi taimi alles talveunest ärkab. Teiseks on nad väga vastupidavad ja nõuavad vähe hooldust. Kolmandaks sobivad nad hästi kasvatamiseks erinevates aiapiirkondades – peenardel, murus, kiviktaimlates ning puude ja põõsaste all.
Krookuse lühikirjeldus
Krookused on madalad, 10-15 cm kõrgused mugulsibulaga taimed. Neil on kitsad juurmised lehed ning suured lehterjad õied, mis avanevad päikesepaistel. Krookuste õisikud on arenguloo vältel taandarenenud, mistõttu on neil sageli säilinud vaid üks õis. Õite värvivalik on lai, varieerudes valgest ja kollasest sinise ning violetseni. Paljudel sortidel on õitel ka triibud või muud mustrid.
Teaduslik nimi: Crocus
Rahvapärased nimed: kevadine krookus, kuldkrookus, sügiskrookus jt.
Huvitavaid fakte krookuste kohta:
- Krookuse õie kroonlehed moodustavad neeluosas kokku kasvades pika toruja putke, mida rahvas peab ekslikult taime varreks.
- Umbes 2/3 krookuse liikidest õitseb varakevadel ja 1/3 sügisel.
- Sügisel õitsevatel krookustel tekivad lehed kas koos õitega sügisel või alles järgmisel kevadel.
Krookused jagunevad õitsemisaja järgi nelja peamisesse rühma:
- Sügisel õitsevad krookused (nt Crocus speciosus)
- Varakevadel õitsevad väikeseõielised krookused (nt Crocus chrysanthus)
- Hollandi hübriidid ehk suureõielised kevadised krookused (nt Crocus vernus)
- Looduslikud liigid
Tuntuim kevadine krookus Eestis on liik Crocus vernus, mida hinnatakse eriti suurte ja varajaste õite tõttu. See liik õitseb aprilli teises pooles, kui kuldkrookused (Crocus chrysanthus) on juba õitsemise lõpetanud. Crocus vernus’e lehed on õitsemise ajal lühikesed, kuid pikenevad ja laienevad hiljem.
Kuldkrookus (Crocus chrysanthus) on teine väga levinud liik Eesti aedades. Kuigi tema õied on kevadise krookuse omadest väiksemad, õitseb ta rikkalikumalt, varem ja kauem. Kuldkrookuse arvukad sordid pakuvad laia värvivalikut kollasest ja oranžist sinise ning violetseni.
Krookused on mitmekülgsed kevadlilled, mis sobivad kasvatamiseks erinevates aiapiirkondades. Nad on vastupidavad, taluvad hästi Eesti kliimatingimusi ning pakuvad rõõmu varakevadises aias oma säravate õitega. Järgnevates peatükkides vaatame lähemalt, kuidas krookuseid edukalt kasvatada ning milliseid sorte eelistada.
Krookusele sobiv Kliima ja Mullastik
Krookused on üsna vastupidavad ja kohanevad hästi Eesti kliimatingimustega. Nad taluvad hästi meie külmi talvesid ning lühikest kasvuperioodi. Siiski eelistavad krookused päikeselist kasvukohta, kus muld kevadel varakult üles sulab ja soojeneb. Jahedas ja liialt varjulises kohas krookuse õied korralikult ei avane.
Eesti asub USDA vastupidavustsoonides 4-5, mis tähendab, et enamik krookuse liike ja sorte peaksid siin hästi hakkama saama. Mõned õrnemad sordid võivad siiski karmimatel talvedel kahjustuda, eriti lumeta talvede korral.
Krookused eelistavad parasniisket, huumusrikast ja hea drenaažiga mulda. Liigniiskes ja raskes mullas võivad mugulsibulad mädanema minna. Seetõttu on oluline tagada hea vee läbilaskvus, lisades vajadusel istutusaukudesse liiva või kruusa. Optimaalne mulla pH on neutraalne kuni kergelt aluseline (6,5-7,5). Happelises mullas krookused hästi ei kasva.
Kokkuvõtlikult sobivad krookused Eesti kliimasse hästi, kui valida neile päikseline ja soojem kasvukoht ning hoolitseda mulla hea drenaazi eest. Mõned näpunäited krookuste edukaks kasvatamiseks Eestis:
- Vali päikeseline ja kevadel varakult soojenev kasvukoht
- Istuta mugulsibulad hästiläbilaskvasse mulda (lisa vajadusel liiva/kruusa)
- Kata taimed talveks kergelt multši või kuuseokstega
- Väeta taimi kevadel fosfori- ja kaaliumirikka väetisega
Krookuse Istutamine ja Hooldus
Parim aeg krookuste istutamiseks on augusti lõpust septembri lõpuni. Sel ajal on mugulsibulatel puhkeperiood ning nad on valmis uueks kasvuhooajaks. Istutamisega ei tohiks hilineda, sest mugulsibulad peavad enne talve tulekut juurduma.
Krookused sobivad suurepäraselt istutamiseks päikseliste peenardele, kiviktaimlasse, muru sisse või puude ja põõsaste alla. Efektsed lillelaigud saab, kui istutada krookuseid suurte gruppidena (vähemalt 15-20 mugulsibulat koos). Istutamise sammud:
- Vali päikeseline või kergelt varjuline kasvukoht hästiläbilaskva mullaga.
- Kaeva või puuri istutusaugud sügavusega 5-10 cm (olenevalt mugulsibula suurusest). Raskes mullas istuta veidi madalamale.
- Pane aukude põhja liiva või kruusa drenaažiks.
- Aseta mugulsibulad aukudesse, terav tipp üleval, umbes 5 cm vahedega.
- Kata mullaga ja tihenda kergelt.
- Kasta istutusala hoolikalt.
Krookused ei vaja palju hooldust. Nad on üsna vähenõudlikud ja vastupidavad. Siiski on mõned olulised aspektid, mida jälgida:
- Kastmine: Krookused vajavad parasniisket mulda. Kastmisvajadus sõltub ilmastikust. Liigsest niiskusest hoiduda!
- Väetamine: Viljakal mullal pole lisaväetamine vajalik. Vajadusel väetada kevadel fosfori- ja kaaliumirikka väetisega (nt kompostiga). Vältida liigselt lämmastikku!
- Pügamine: Peale õitsemist jätta lehed alles kuni närbumiseni. Eemaldada närtsinud lehed ja õied.
- Talvitumise toetamine: Krookused on talvekindlad, kuid nooremaid taimi võib esimesel aastal katta multši või kuuseokstega.
Krookused paljunevad ise mugulsibulate ja seemnete abil. Vanemate taimede mugulsibulaid võib iga 3-4 aasta järel välja kaevata (kui lehed on närbunud), jagada ja uuesti maha istutada. See aitab säilitada rikkalikku õitsemist.
Krookuseid istutatakse augusti lõpust septembri lõpuni. Nad eelistavad päikselist kasvukohta hea drenaažiga mullal. Istutamisel tuleb jälgida õiget sügavust ja vahekaugusi. Hoolduses on olulisim kastmine, väetamine ja närtsinud osade eemaldamine. Õige istutamise ja hooldusega pakuvad krookused aastaid rõõmu oma varajaste ja säravate õitega.
Krookus ohustavad Kahjurid ja Haigused
Kuigi krookused on üsna vastupidavad, võivad neid siiski ohustada mõned kahjurid ja haigused. Eestis on peamised krookuste kahjurid:
- Närilised (hiired, mügrid): Võivad süüa mugulsibulaid, eriti talvel. Kaitseks kata istutusala peenesilmalise traatvõrguga.
- Teod: Kahjustavad noori võrseid ja lehti. Korja teod käsitsi või kasuta looduslikke tõrjevahendeid (nt. kohvipaks, munakooretükid).
- Lehetäid: Imevad taimemahla, põhjustades lehtede kolletumist. Tõrjeks kasuta seebi-või neemõli lahust.
Haigustest võivad krookuseid ohustada:
- Hallitushaigused: Liigniiskuse ja halva drenaazi korral. Enneta hea drenaažiga ja ära kasta lehti.
- Viirused: Põhjustavad lehtede kirjusust, kääbuskasvu. Hävita nakatunud taimed.
Orgaanilised lahendused kahjurite ja haiguste tõrjeks:
- Istuta krookused hea drenaažiga mulda
- Eemalda närtsinud lehed ja õied
- Kasta hommikul, et lehed jõuaks päeva jooksul kuivada
- Kasuta multši kahjurite eemale peletamiseks
- Kasuta looduslikke vahendeid (nt. neemõli, seebilahus, taimsed insektitsiidid)
Hooajaline Hooldus
Krookused vajavad erinevatel aastaaegadel veidi erinevat hooldust. Siin on mõned näpunäited: Kevad (märts-aprill):
- Eemalda talvekate, kui ilmad soojenevad
- Väeta taimi fosfori- ja kaaliumirikka väetisega
- Kasta regulaarselt, kuid väldi liigniiskust
- Eemalda närtsinud õied, kuid jäta lehed alles
Suvi (mai-august):
- Jäta lehed alles kuni närbumiseni, et mugulsibulad saaks fotosünteesi käigus varuaineid koguda
- Kasta põuaperioodidel, kuid väldi liigset niiskust
- Väeta kergelt kaaliumirikka väetisega juunis
- Kui lehed on täielikult närbunud, eemalda need
Sügis (september-november):
- Parim aeg mugulsibulate istutamiseks on august-september
- Vali päikeseline või kergelt varjuline kasvukoht hea drenaažiga
- Istuta mugulsibulad 5-10 cm sügavusele, olenevalt suurusest
- Kasta pärast istutamist hoolikalt
- Sügisel õitsevad liigid ei vaja erihooldust
Talv (detsember-veebruar):
- Krookused on üsna talvekindlad ega vaja erilist talvekatet
- Lumeta talvedel kata taimed kergelt multši või kuuseokstega
- Kaitse mugulsibulaid näriliste eest võrguga
- Väldi liigset niiskust
Õige hooldusega õitsevad krookused kevadel rikkalikult ning pakuvad silmailu aastast aastasse. Nad on üsna vähenõudlikud, kuid veidi tähelepanu ja hoolitsust tasuvad end kuhjaga ära varakevadises aias säravate värvilaikudena.
Traditsioonilised Kasutused või Kultuuriline Tähtsus
Krookustel on Eestis pikk ajalugu ja oluline koht rahvapärimuses ning kultuuris. Krookused sümboliseerivad kevade saabumist, uue elu algust ja lootust. Rahvapärimused:
- Vanarahvas uskus, et kui kevadel esimesed krookused õitsema hakkavad, toob see kaasa õnne ja edu kogu aastaks.
- Krookusi on peetud ka armastuse ja truuduse sümboliks. Vanasti kinkisid noormehed oma kallimale krookusekimbu, et väljendada oma tundeid.
Meditsiinilised kasutused:
- Safranikrookuse (Crocus sativus) emakasuudmetest toodetakse väärtuslikku maitseainet ja ravimtaime safranit. Safranit on traditsiooniliselt kasutatud seedetrakti probleemide, menstruaalhäirete ja depressiooni leevendamiseks.
Ajalooline tähtsus:
- Krookused toodi Eestisse 18. sajandil Iraanist ja Vahemeremaadest. Sellest ajast peale on nad olnud armastatud kevadlilled Eesti aedades.
- sajandil muutusid krookused populaarseks ka linnaaedades ja parkides. Neid istutati massiliselt, et luua varakevadisi värvilaike.
Krookuse kaaslastaimed
Krookused sobivad hästi kokku paljude teiste varakevadiste sibul- ja püsilillede ning põõsastega. Sobivad taimed:
- Lumikellukesed (Galanthus)
- Märtsikellukesed (Leucojum vernum)
- Priimulad (Primula)
- Hüatsindid (Hyacinthus)
- Tulbid (Tulipa)
- Nartsissid (Narcissus)
- Kobarhüatsindid (Muscari)
- Vahtralehed (Hepatica)
- Lumeroos (Helleborus)
Eelised:
- Erinevate sibullillede ja püsikute koosistutamine loob mitmekesise ja pika õitseajaga kompositsioone.
- Krookused täidavad tühimikke ajal, mil paljud teised taimed pole veel tärkama hakanud.
- Erinevate värvide ja kõrguste kombinatsioonid annavad aiale sügavust ja mõõdet.
Näited:
- Istuta krookused muru sisse koos lumikellukeste, märtsikellukeste ja kobarhüatsintidega.
- Kasuta krookuseid püsilillepeenra servas madalakasvuliste priimulate ja vahtralehega.
- Istuta krookused viljapuude ja põõsaste alla, kus nad loovad varakevadisi värvilaike.
Õigete kaastaimekombinatsioonidega saab luua harmoonilise ja kauakestva varakevadise õitseperioodi, kus krookused mängivad keskset rolli. Nende mitmekesisus ja kohanemisvõime teeb neist suurepärased taimed erinevatesse aiapiirkondadesse istutamiseks koos teiste hooajataimedega.
Krookuse istutus nipid ja kasulikkus
Krookused on mitmekülgsed kevadlilled, mida saab kasutada erinevates aiapiirkondades. Esteetilised kasutusalad:
- Istutamine suurte gruppidena muru sisse, luues varakevadisi värvilaike
- Kasutamine püsilillepeenarde ääristamiseks või tühimike täitmiseks
- Istutamine kiviktaimlasse, kus nad lisavad varakevadist värvi
- Kasutamine viljapuude ja põõsaste all, kus nad õitsevad enne lehtede puhkemist
- Istutamine konteineritesse või amplitesse varakevadise dekoratiivse elemendina
Praktilised kasutusalad:
- Safranikrookuse (Crocus sativus) emakasuudmeid kasutatakse väärtuslikuks maitseaineks ja ravimtaimeks
Ökoloogilised eelised:
- Krookused on varajased nektari- ja õietolmuallikad putukatele, eriti mesilastele
- Nad suurendavad aias bioloogilist mitmekesisust, pakkudes toitu ja elupaika kasulikele putukatele
- Krookused aitavad mulda kinnistada ja vähendada erosiooni tänu oma tihedale juurestikule
Krookuse Liigid ja Sortid
Kuigi krookused ei ole Eestis pärismaised, on mitmed liigid ja sordid siin hästi kohanenud ja populaarsed. Kohalikud liigid:
- Kevadine krookus (Crocus vernus) on Eestis kõige tuntum ja enim kasvatatud liik
- Kuldkrookus (Crocus chrysanthus) on teine levinud liik, mida hinnatakse varajase ja rikkaliku õitsemise eest
Populaarsed sordid:
- ‘Jeanne d’Arc’ – suured valged kevadise krookuse õied
- ‘Pickwick’ – kevadise krookuse sort ümardunud õitega, mille valgel taustal on violetsed vöödid
- ‘Cream Beauty’ – kuldkrookuse helekollased kuni kreemikad õied
- ‘Advance’ – kuldkrookuse kollaste ja violetsete õitega auhinnatud sort
- ‘Flower Record’ – kevadise krookuse sügavvioletsete õitega sort
- ‘Blue Pearl’ – kuldkrookuse kahvatusiniste ja valgete õitega sort
Kuigi võõrliigid, on krookused Eestis hästi kohanenud ja pakuvad varakevadist ilu ning mitmekesisust meie aedades. Õige liigi ja sordi valik tagab rikkaliku õitsemise ja hea vastupidavuse kohalikele tingimustele.
Kohalikud Taimede Liigid ja Sordid
Kuigi krookused ei ole Eestis pärismaised, on mitmed liigid ja sordid siin hästi kohanenud ning populaarsed. Kohalikud liigid:
- Kevadine krookus (Crocus vernus) on Eestis kõige tuntum ja enim kasvatatud liik. See liik sobib hästi meie külmemasse ja niiskemasse kliimasse. Kevadine krookus õitseb aprilli teisel poolel, kui kuldkrookused on juba õitsemise lõpetanud. Õitsemine kestab umbes 2 nädalat.
- Kuldkrookus (Crocus chrysanthus) on teine levinud liik, mida hinnatakse varajase ja rikkaliku õitsemise eest. Kuigi tema õied on kevadise krookuse omadest väiksemad, õitseb ta märksa rikkalikumalt, tunduvalt varem ja kauem.
Populaarsed sordid:
- ‘Jeanne d’Arc’ – suured valged kevadise krookuse õied
- ‘Pickwick’ – kevadise krookuse sort ümardunud õitega, mille valgel taustal on violetsed vöödid
- ‘Cream Beauty’ – kuldkrookuse helekollased kuni kreemikad õied
- ‘Advance’ – kuldkrookuse kollaste ja violetsete õitega auhinnatud sort
- ‘Flower Record’ – kevadise krookuse sügavvioletsete õitega sort
- ‘Blue Pearl’ – kuldkrookuse kahvatusiniste ja valgete õitega sort
Lisaks neile on Eestis levinud ka sügisesed liigid nagu kaunis krookus (Crocus speciosus), mida tuntakse ka sügiskrookuse nime all. See liik õitseb septembrist novembrini lillakassiniste õitega ning on Eestis väga vähenõudlik, sobides hästi naturaliseerimiseks parkidesse või poollooduslikku kasvukohta. Kuigi võõrliigid, on krookused Eestis hästi kohanenud ning pakuvad varakevadist ilu ja mitmekesisust meie aedades. Õige liigi ja sordi valik tagab rikkaliku õitsemise ning hea vastupidavuse kohalikele tingimustele.
Jätkusuutlikud Aednike Praktikad
Krookuste kasvatamisel tasub silmas pidada jätkusuutlikke ja loodussõbralikke aiandusvõtteid. Veehoidlikkus:
- Kasta taimi hommikuti või õhtuti, et vähendada aurustumist
- Multšimine aitab niiskust mullas paremini hoida
- Kasuta vihmavett kastmiseks, kogudes seda tünnidesse või kastmiskannudesse
Kompostimine:
- Kompostimine on hea viis orgaaniliste jäätmete ringlusesse võtmiseks ja toitainerikka mulla saamiseks
- Komposti saab kasutada krookuste istutuskoha rikastamiseks
- Väldi liha- ja piimatoodete kompostimist, et mitte meelitada ligi närilisi
Orgaanilised väetised:
- Eelista orgaanilisi väetisi (nt. kompost, vermikompost, mereadru) sünteetilistele
- Orgaanilised väetised vabastavad toitaineid aeglaselt ja ühtlaselt terve kasvuperioodi vältel
- Väldi üleväetamist, mis võib kahjustada taimi ja soodustada haigusi
Üldised praktikad:
- Kasuta multši umbrohtude kontrolli all hoidmiseks ja mulla niiskuse säilitamiseks
- Jälgi hoolikalt taimi kahjurite ja haiguste suhtes ning reageeri õigeaegselt
- Soodusta bioloogilist mitmekesisust oma aias, pakkudes elupaiku ja toitu kasulikele putukatele
- Minimeeri sünteetiliste pestitsiidide kasutamist
Neid jätkusuutliku aianduse põhimõtteid järgides saad luua tervema ja loodussõbralikuma keskkonna, kus krookused ja teised taimed saavad õitseda ning aidata kaasa elurikkuse säilitamisele.
Aianduse Näpunäited ja Trikid
Siin on mõned ekspertide soovitused ja levinud veakohad krookuste kasvatamisel: Ekspertide nõuanded:
- Istuta krookused grupiti (vähemalt 15-20 mugulsibulat), et luua muljetavaldavaid värvilaike
- Krookused sobivad suurepäraselt istutamiseks muru sisse – nad õitsevad enne muru aktiivset kasvuperioodi
- Kasuta istutamisel märgistusi, et vältida krookuste kahjustamist hilisemate aiatööde käigus
- Paljunda krookuseid vegetatiivselt iga 3-4 aasta tagant, kaevates välja ja jagades mugulsibulaid
- Lõika õied tuppa vaasi viimiseks koos lehtedega, et mitte nõrgestada mugulsibulat
Levinud veakohad:
- Liiga sügavale istutamine – jälgi, et mugulsibulad ei oleks sügavamal kui 10 cm
- Istutamine liiga raske või niiske pinnasega kohta – see võib põhjustada mugulsibulate mädanemist
- Vee kogunemine istutuskoha ümber – jälgi, et vesi saaks vabalt ära voolata
- Liialt varajane lehtede eemaldamine – oota, kuni lehed on täielikult kolletunud, enne kui need eemaldad
- Mugulsibulate üleskaevamine ja ümberistutamine vale aja – parim aeg selleks on hilissuvi
Neid näpunäiteid järgides ja levinumaid vigu vältides saad tagada oma krookustele parima kasvukeskkonna ning nautida nende ilu aastast aastasse. Julgusta oma sõpru ja pereliikmeid samuti krookuseid istutama ning jagage omavahel kogemusi, et õppida üksteiselt ja inspireerida järgmisi põlvkondi hindama neid imeilusaid kevadekuulutajaid.
Kokkuvõte
Krookused on armastatud varakevadised sibullilled, mis toodi Eestisse 18. sajandil Iraanist ja Vahemeremaadest. Oma rikkaliku õitsemise, säravate värvide ja varajase õitsemisajaga on nad kiiresti saavutanud populaarsuse Eesti aedades.
Eestis kasvatatakse peamiselt kahte liiki krookuseid: kevadist krookust (Crocus vernus) ja kuldkrookust (Crocus chrysanthus). Mõlemad liigid on hästi kohanenud meie kliimaga ning pakuvad silmailu varakevadel märtsis-aprillis.
Krookused eelistavad päikeselist kasvukohta hea drenaažiga, huumusrikkal mullal. Istutada tuleks mugulsibulad augusti lõpust septembri lõpuni 5-10 cm sügavusele. Taimed vajavad vähe hooldust – regulaarset kastmist, vajadusel väetamist ning närtsinud lehtede ja õite eemaldamist.
Kuigi krookused on üsna vastupidavad, võivad neid siiski ohustada mõned kahjurid ja haigused nagu närilised, teod, lehetäid, hallitushaigused ja viirused. Ennetuseks on oluline tagada taimedele sobilikud kasvutingimused ning vajadusel kasutada looduslikke tõrjevahendeid.
Krookused sobivad suurepäraselt istutamiseks gruppidena muru sisse, püsilillepeenardele, kiviktaimlasse ning põõsaste ja puude alla. Nad loovad koos teiste varakevadiste sibul- ja püsilillede ning põõsastega harmoonilisi ja kauakestvaid kompositioone.