Kosmos – Kergesti Kasvatatav Päikesearmastaja Eesti Aias

Kosmos on nimi, mis võib esimese hooga viia mõtted tähtede ja planeetide juurde, kuid aiandushuviliste jaoks tähistab see hoopis üht võluvat ja õhulist suvelille. Oma erksate õite ja peene, pitsilise lehestikuga on kosmosest saanud armastatud lill paljudes Eesti aedades ja rõdukastides.

Sissejuhatus – Mis Taimega Tegu On?

Kosmos (inglise keeles Cosmos) on korvõieliste (Asteraceae) sugukonda kuuluv taimeperekond. Perekonda kuulub umbes 20–40 liiki, millest enamik on üheaastased taimed, kuid leidub ka mõningaid püsikuid. Kõige tuntumad ja aianduses levinumad on harilik kosmos (Cosmos bipinnatus) ja väävelkollane kosmos (Cosmos sulphureus).

Need taimed on tuntud oma pika ja rikkaliku õitsemisaja poolest, mis kestab sageli suve keskpaigast kuni esimeste sügiskülmadeni. Õied võivad olla väga erinevates toonides – roosad, valged, purpursed, punased, kollased, oranžid – ning neil on tavaliselt kollane keskosa. Õied võivad olla lihtsad, pooltäidis- või täidisõielised, meenutades veidi karikakraid või daaliaid.

Kosmose lehed on enamasti peenelt jagunenud, andes taimele õhulise ja kerge välimuse, mis loob kauni kontrasti teiste, massiivsemate taimedega peenras. Taimed võivad kasvada üsna kõrgeks, mõned sordid ulatuvad isegi üle pooleteise meetri, kuid saadaval on ka kompaktsemaid, madalakasvulisi sorte, mis sobivad hästi konteineritesse ja peenra esiserva.

Kosmos on hinnatud oma vähenõudlikkuse ja lihtsa kasvatamise poolest. Ta ei vaja erilist hoolt ega rammusat mulda ning õitseb kõige paremini täispäikeses. Lisaks ilule on kosmos ka suurepärane meetaim, meelitades aeda liblikaid, mesilasi ja teisi kasulikke putukaid.

Kasvatamine ja Ajalugu

Kosmose kodumaaks peetakse Mehhikot ja Ameerika Ühendriikide edelaosa, kus ta kasvab looduslikult kuivadel ja päikesepaistelistel aladel. Euroopasse jõudsid kosmose seemned Hispaania maadeavastajate kaudu tõenäoliselt 16. sajandil. Esialgu kasvatati neid botaanikaaedades kui eksootilisi uudistaimi.

Laiemalt hakkas kosmos levima ja populaarsust koguma 18. ja 19. sajandil, kui aiandus ja taimekasvatus muutusid kättesaadavamaks. Selle aja botaanikud ja aednikud hakkasid märkama taime dekoratiivseid omadusi ja kohanemisvõimet erinevates kliimatingimustes. Eriti harilik kosmos (C. bipinnatus) võitis kiiresti aednike südamed oma elegantsete õite ja graatsilise lehestikuga.

Aretustöö algas tõsisemalt 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses. Töötati välja uusi sorte erinevate õievärvide, -kujude ja kasvukõrgustega. Näiteks loodi täidisõielisi ja pooltäidisõielisi vorme, samuti sorte eriliste kroonlehtedega, nagu ‘Seashells’ seeria, mille kroonlehed on rullunud torukujulisteks. Väävelkollase kosmose (C. sulphureus) sordiaretus keskendus erksamate kollaste, oranžide ja punaste toonide saavutamisele.

Tänapäeval on kosmos üks populaarsemaid üheaastaseid lilli kogu maailmas, sealhulgas Eestis. Selle edu taga on kombinatsioon ilust, vähenõudlikkusest ja pikast õitsemisajast, mis teeb temast ideaalse valiku nii algajale kui ka kogenud aednikule, kes soovib oma aeda lisada värvi ja õhulisust ilma liigse vaevata.

Paljundamine

Kosmose paljundamine on üldiselt lihtne ja kõige levinum viis on seemnetega.

  • Seemnetest: See on kõige tavalisem ja tõhusam meetod, eriti üheaastaste kosmose liikide puhul nagu harilik kosmos ja väävelkollane kosmos.
    • Ettekasvatamine: Eesti jahedamas kliimas on soovitatav seemned 4–6 nädalat enne viimaseid öökülmi (tavaliselt märtsi lõpus või aprillis) siseruumides ette kasvatada. Külvake seemned kergelt niiskesse külvimulda, kattes need vaid õhukese mullakihiga (umbes 0.5 cm), sest mõned sordid vajavad idanemiseks valgust. Hoidke külv soojas (umbes 18-21°C) ja niiskena. Seemned idanevad tavaliselt 7–21 päeva jooksul. Kui seemikud on piisavalt suured ja neil on paar pärislehte, pikeerige need eraldi pottidesse. Enne õue istutamist karastage taimi järk-järgult välistingimustega umbes nädala jooksul.
    • Otsekülv avamaale: Seemneid võib külvata ka otse kasvukohale pärast viimaste öökülmade möödumist (Eestis tavaliselt mai lõpus või juuni alguses), kui muld on soojenenud. Külvake seemned ettevalmistatud peenrasse, katke kergelt mullaga ja hoidke niiskena kuni idanemiseni. Hiljem harvendage taimi vastavalt sordi kasvukõrgusele soovitatud vahekaugusele (tavaliselt 30-50 cm). Otsekülvi puhul algab õitsemine hiljem kui ettekasvatatud taimedel.
    • Isekülv: Kosmos annab sageli ka isekülvi, eriti soodsates tingimustes. Sügisel valminud seemned võivad järgmisel kevadel ise tärgata. See võib olla mugav, kuid sordiehtsus ei pruugi säilida, eriti kui läheduses kasvab erinevaid sorte.
  • Pistikute teel: Kuigi see pole levinud meetod üheaastaste kosmose liikide puhul, on mõningaid sorte, eriti püsikuid (nagu šokolaadkosmos) või erilisi hübriide, võimalik paljundada ka varrepistikutega suve alguses. See nõuab aga spetsiifilisemaid tingimusi (juurutushormoon, sobiv niiskus ja temperatuur) ning on aeganõudvam kui seemnetega paljundamine. Tavaharrastaja jaoks on seemnetega paljundamine kindlasti lihtsam ja otstarbekam.

Kuidas Kasvatada

Kosmose kasvatamine on nauditavalt lihtne, kui järgida mõningaid põhiprintsiipe. Kosmos eelistab täispäikest ja vajab vähemalt 6-8 tundi otsest päikesevalgust päevas, et rikkalikult õitseda.

Siseruumides või õues

Nagu mainitud, võib kosmost alustada siseruumides ettekasvatamisega, et saada varasem õitsemine, kuid ta on eelkõige õuetaim. Taimed istutatakse õue pärast öökülmaohu möödumist. Kosmost saab edukalt kasvatada ka suuremates pottides ja konteinerites rõdul või terrassil, eriti madalamakasvulisi sorte.

Varjus või päikese käes

Kosmos on tõeline päikesearmastaja. Ta vajab vähemalt 6-8 tundi otsest päikesevalgust päevas, et rikkalikult õitseda ja tugevaks kasvada. Poolvarjus kasvades venivad taimed välja, muutuvad nõrgaks ja õitsevad vähem. Mida rohkem päikest, seda parem!

Muld ja multš

  • Muld: Üllataval kombel eelistab kosmos pigem toitainevaesemat kui väga rammusat mulda. Liiga viljakas ja lämmastikurikas muld soodustab lopsakat lehemassi kasvu õite arvelt. Kõige olulisem on hea drenaaž – kosmos ei talu seisvat vett juurte ümber. Sobib tavaline aiamuld, mis võib olla kergelt happeline kuni neutraalne (pH 6.0-7.5). Kui muld on väga savine ja raske, parandage seda liiva või kompostiga drenaaži parandamiseks.
  • Multš: Kerge multšikiht (näiteks männikoorepuru, põhk või niidetud muru) taime ümber aitab hoida mulla niiskust, takistab umbrohu kasvu ja hoiab mulla temperatuuri stabiilsemana. Kandke multš peale siis, kui muld on soojenenud ja taimed on juba veidi kasvanud. Ärge kuhjake multši otse taime varre vastu.

Kastmine

Noored taimed ja äsja istutatud seemikud vajavad regulaarset kastmist, et juurduda. Väljakujunenud taimed on aga üsna põuakindlad. Kastke sügavuti, kuid laske mullal kastmiskordade vahel veidi kuivada. Vältige mulla pidevat läbivettimist. Parim on kasta hommikuti ja otse juurtele, vältides lehtede ja õite märjaks tegemist, et vähendada haiguste riski. Kuivadel ja kuumadel perioodidel vajavad taimed siiski sagedamat kastmist, et säilitada rikkalik õitsemine.

Väetamine

Kosmos ei vaja palju väetamist. Liigne väetis, eriti lämmastikurikas, pärsib õitsemist. Kui muld on väga kehv, võib istutamisel lisada veidi komposti või kasutada hooaja alguses korra tasakaalustatud vedelväetist (näiteks õitsvatele taimedele mõeldud väetist), kuid enamasti piisab täiesti sellest, mis mullas leidub. Kui taimed näevad terved välja ja kasvavad hästi, ärge väetage.

Istutamine ja ümberistutamine

  • Istutamine: Istutage ettekasvatatud taimed õue pärast öökülmaohu möödumist, tavaliselt mai lõpus või juuni alguses. Valige päikeseline kasvukoht hea drenaažiga mullas. Taimede vahekaugus sõltub sordist: madalamatel sortidel (nagu ‘Sonata’ seeria) piisab 20-30 cm, kõrgematel (nagu ‘Sensation’ seeria) jätke 40-60 cm ruumi, et tagada hea õhuringlus. Istutage taimed samale sügavusele, nagu nad olid potis. Pärast istutamist kastke korralikult.
  • Ümberistutamine: Kuna tegemist on enamasti üheaastaste taimedega, siis väljakujunenud kosmose ümberistutamist tavaliselt ette ei võeta. Kui on vaja noori taimi ümber paigutada, tehke seda ettevaatlikult, püüdes juurepalli võimalikult vähe häirida.

Kasvatamise Nipid

Mõned lisatähelepanekud, mis aitavad kosmose kasvatamisel veelgi paremaid tulemusi saavutada:

  1. Närbunud õite eemaldamine (Deadheading): See on üks olulisemaid hooldusvõtteid kosmose puhul. Närbunud õite regulaarne äralõikamine takistab seemnete moodustumist ja suunab taime energia uute õiepungade loomisse. See pikendab õitsemisperioodi märkimisväärselt, sageli kuni esimeste külmadeni. Lõigake närbunud õis ära koos varrega kuni lähima lehekaenlani või tugevama külgvõrseni.
  2. Noorte taimede näpistamine: Kui taimed on umbes 15-20 cm kõrgused, võib nende latvu näpistada (tipmine kasvupunkt ära näpistada). See soodustab harunemist, mille tulemusena kasvab taim tihedamaks ja põõsasjamaks ning annab rohkem õisi.
  3. Toestamine: Kõrgemakasvulised sordid (üle 1 meetri) võivad vajada toestamist, eriti tuulisemates kasvukohtades või kui muld on liiga rammus, mis teeb varred nõrgemaks. Kasutage diskreetseid taime tugesid või siduge taimed ettevaatlikult tokkide külge. Madalamad ja kompaktsemad sordid toestamist ei vaja.
  4. Seemnete kogumine: Kui soovite järgmiseks aastaks ise seemneid koguda, jätke mõned õied taimele alles ja laske neil täielikult ära õitseda ning seemnepeadel kuivada. Koguge kuivad seemnepead enne, kui seemned ise välja pudenema hakkavad. Hoidke seemneid kuivas, jahedas ja pimedas kohas kuni kevadise külvini. Pidage meeles, et hübriidsortide (‘F1’) seemnetest ei pruugi kasvada emataimega identsed järglased.
  5. Liblikate ja mesilaste peibutamine: Kosmos on suurepärane taim looduslähedasse aeda, meelitades ligi tolmeldajaid. Istutage neid kohtadesse, kus saate nende külaliste tegevust nautida.

Pügamine ja Hooldus

Lisaks närbunud õite eemaldamisele ei vaja kosmos tavaliselt palju pügamist. Peamised hooldustööd on:

  • Näpistamine: Nagu eelnevalt mainitud, noorte taimede latvade näpistamine soodustab harunemist.
  • Korrastamine: Eemaldage kolletunud või kahjustatud lehed, et taim püsiks terve ja näeks hea välja.
  • Vajadusel tagasilõikus: Kui taimed muutuvad hooaja keskel liiga väljaveninuks või räsitud ilmega (näiteks pärast tugevat tormi), võib neid mõõdukalt tagasi lõigata (umbes kolmandiku võrra). See võib küll õitsemist ajutiselt pidurdada, kuid soodustab uut, kompaktsemat kasvu ja hilisemat õitsemist.

Üldine hooldus hõlmab peamiselt kastmist vastavalt vajadusele, närbunud õite eemaldamist ja umbrohu kontrolli all hoidmist, eriti noorte taimede ümber.

Üle Talvitamine, Kuidas Külma Ilmaga Toime Tulla

Enamik Eestis kasvatatavaid kosmoseid, eriti harilik kosmos (C. bipinnatus) ja väävelkollane kosmos (C. sulphureus), on üheaastased taimed. See tähendab, et nad on külmakartlikud ja ei ela meie talve üle. Esimesed tugevamad sügiskülmad (tavaliselt oktoobris) lõpetavad nende elutsükli.

  • Üheaastased kosmoseliigid: Nende taimede jaoks tähendab “üle talvitamine” tegelikult järgmiseks aastaks valmistumist seemnete kogumise kaudu. Pärast taimede hukkumist külma tõttu tuleks taimejäänused peenrast eemaldada. See aitab vältida võimalike haigustekitajate ja kahjurite talvitumist mullas või taimeosades. Kevadel saab siis kasvatada uued taimed kogutud või ostetud seemnetest.
  • Püsikliigid (nt Šokolaadkosmos): On olemas ka mõned püsikliigid, millest tuntuim on tume verev kosmos ehk šokolaadkosmos (Cosmos atrosanguineus). See liik moodustab maa alla daaliatega sarnased muguljuured. Kahjuks on ka see liik Eesti kliimas väga külmaõrn. Selleks, et teda ületalve säilitada, tuleks mugulad sügisel pärast lehtede närbumist (kuid enne püsivate külmade saabumist) üles kaevata, mullast puhastada ja sarnaselt daaliatele jahedas (aga külmavabas), kuivas ja pimedas ruumis (näiteks keldris) turba või liiva sees hoiustada. Kevadel saab mugulad uuesti maha istutada. See on aga üsna tülikas ja alati ei pruugi õnnestuda, mistõttu kasvatatakse sageli ka šokolaadkosmost meil üheaastasena.

Kokkuvõttes, kõige lihtsam ja levinum viis kosmose ilu nautimiseks Eesti aias on kasvatada teda igal aastal uuesti seemnetest kui üheaastast suvelille.

Erinevad Liigid ja Sordid

Kosmose perekonnas on mitmeid liike, kuid aianduses domineerivad peamiselt kaks üheaastast liiki ning üks erilisem püsik.

1. Harilik kosmos (Cosmos bipinnatus)

See on kõige tuntum ja armastatum liik.

Välimus: Iseloomulikud on väga peenelt jagunenud, tillilaadsed lehed, mis annavad taimele õhulise välimuse. Õied on suured (5-10 cm läbimõõduga), tavaliselt roosades, valgetes, lavendlivärvi ja karmiinpunastes toonides, kollase keskosaga. Kasvukõrgus varieerub sordist sõltuvalt 40 cm kuni 1.8 meetrini.

Populaarsed sordid ja seeriad:

  • ‘Sensation’ seeria: Klassikaline, kõrgekasvuline (kuni 1.2-1.5 m), suurte õitega roosades, valgetes ja punastes toonides. Nt ‘Sensation Pinkie’, ‘Sensation Radiance’.
  • ‘Sonata’ seeria: Kompaktsem, madalamakasvuline (ca 40-60 cm), sobib hästi konteineritesse ja peenra esiserva. Õied valged, roosad, karmiinpunased. Võitnud auhindu oma ühtlase kasvu eest.
  • ‘Seashells’ seeria: Unikaalsete, torukujuliseks rullunud kroonlehtedega õied. Erinevad värvid. Kõrgus ca 90-120 cm.
  • ‘Double Click’ seeria: Efektsed täidis- või pooltäidisõielised sordid roosades, valgetes ja karmiinpunastes toonides. Kõrgus ca 60-90 cm. Nt ‘Double Click Cranberries’, ‘Double Click Snow Puff’.
  • ‘Purity’: Puhasvalgete, suurte lihtõitega sort. Kõrgekasvuline.
  • ‘Rubenza’: Algul tumepunased õied, mis hiljem muutuvad roosakaks. Keskmise kõrgusega (ca 70-80 cm).
  • ‘Xanthos’: Üks uuemaid sorte, mis on tuntud oma pehmete kollaste õite poolest, mis on C. bipinnatus‘e puhul haruldane. Kompaktsem kasv (ca 60 cm).

2. Väävelkollane kosmos (Cosmos sulphureus)

Erineb harilikust kosmosest nii lehtede kui õievärvi poolest.

Välimus: Lehed on samuti jagunenud, kuid veidi laiemad ja robustsemad kui harilikul kosmosel. Õied on tavaliselt väiksemad, kuid erksamates toonides – kollased, oranžid ja punased. Taimed on sageli veidi jässakamad ja kuumakindlamad. Kasvukõrgus jääb tavaliselt 30-90 cm vahele.

Populaarsed sordid ja seeriad:

  • ‘Bright Lights’ segu: Populaarne segu erkoranžidest, kollastest ja punastest pooltäidisõitest. Keskmise kõrgusega (ca 90 cm).
  • ‘Cosmic’ seeria (‘Cosmic Orange’, ‘Cosmic Yellow’, ‘Cosmic Red’): Kompaktsemad (ca 30-50 cm), pooltäidisõielised, väga erksavärvilised. Sobivad hästi konteineritesse.
  • ‘Diablo’: Intensiivselt oranžikaspunaste lihtõitega sort. Kõrgus ca 75 cm.
  • ‘Ladybird’ seeria: Madalakasvuline (ca 30-40 cm), pooltäidisõieline, saadaval kollastes, oranžides ja punastes toonides.

3. Tume verev kosmos ehk Šokolaadkosmos (Cosmos atrosanguineus)

Eriline püsikliik.

Välimus: Kasvab muguljuurtest. Lehed on tumerohelised, vähem jagunenud kui eelmistel liikidel. Õied on väikesed, sametised, väga tumedad punakaspruunid (peaaegu mustad) ja neil on soojadel päevadel kerge šokolaadi või vanilli aroom. Kasvab umbes 40-70 cm kõrguseks.

Kasvatamine: Nagu mainitud, on see liik külmaõrn ja vajab Eestis erilist hoolt talvitumiseks (mugulate üleskaevamine ja hoiustamine). Eelistab samuti päikeselist kasvukohta ja head drenaaži. Paljundatakse peamiselt mugulate jagamise või pistikutega, seemnetega harvem.

Sordivalik on väga lai ja igal aastal tuleb turule uusi huvitavaid sorte, pakkudes erinevaid värve, õiekujusid ja kasvukõrgusi igale maitsele ja aiaosale.

Erinevad Kasutusviisid

Kosmose mitmekülgsus ja ilu teevad temast väärtusliku taime mitmesugustes aiakujunduslikes lahendustes:

Lillepeenrad ja ääristaimed

Kosmos sobib suurepäraselt suviste lillepeenarde täitmiseks. Kõrgemad sordid (‘Sensation’, ‘Seashells’) loovad kauni õhulise tausta teistele taimedele või moodustavad ise efektseid gruppe peenra tagaosas. Madalamad sordid (‘Sonata’, ‘Cosmic’) sobivad ideaalselt peenra esiserva, ääristaimeks või madalamate kompositsioonide loomiseks.

Loodusaiad ja niidud

Oma metsiku ja vaba olekuga sulandub kosmos hästi looduslikuma stiiliga aedadesse ja “metsikute lillede” niitudele. Ta lisab värvi ja kergust ning meelitab ligi tolmeldajaid.

Konteineraiandus

Eriti just madalamakasvulised ja kompaktsed sordid sobivad suurepäraselt kasvatamiseks pottides, rõdukastides ja muudes anumates. Nad lisavad rõdudele ja terrassidele suve jooksul pidevat värvi. Veenduge, et konteineril oleks hea drenaaž.

Lõikelilled

Kosmos on suurepärane lõikelill. Selle pikad varred ja kaunid õied püsivad vaasis kaua värskena. Parim aeg lõikamiseks on siis, kui õienupp on just avanemas või äsja avanenud. Lõigake varahommikul ja pange varred kohe vette. Närbunud õite regulaarne eemaldamine julgustab taime tootma rohkem õievarsi, mida saab lõigata.

Tolmeldajate aed

Kosmose avatud õied on vastupandamatud liblikatele, mesilastele ja teistele kasulikele putukatele. Nende kasvatamine aitab toetada kohalikku elurikkust.

Sobivad Kaaslastaimed

Kosmose õhuline tekstuur ja erksad värvid loovad kauneid kontraste ja kooslusi paljude teiste taimedega. Valige kaaslaseks taimi, millel on sarnased kasvutingimuste nõuded (täispäike, hea drenaaž).

Tekstuuri ja vormi kontrasti loomiseks

  • Zinniad (Pruudisõled): Nende jõulisemad vormid ja erksad värvid täiendavad kosmose kergust.
  • Peiulilled (Tagetes): Pakuvad massiivsemat vormi ja sarnaseid sooje toone (Cosmos sulphureus‘e kõrvale) või kontrasti (Cosmos bipinnatus‘e kõrvale).
  • Ilukõrrelised: Näiteks stepirohud (Stipa), siidpöörised (Miscanthus) või kastikud (Calamagrostis) lisavad liikumist ja pehmet tekstuuri.
  • Hallid lehed: Päsmaslilled (Senecio cineraria), koirohud (Artemisia) loovad kauni kontrasti kosmose rohelise lehestiku ja erksate õitega.

Värvikombinatsioonid

  • Salvei (Salvia): Eriti siniste ja lillade õitega sordid (nt käokannus-salvei) loovad kauni kontrasti roosade, valgete või kollaste kosmostega.
  • Raudürdid (Verbena): Eriti rippuvate või madalamate sortide lillad ja roosad toonid sobivad hästi kosmosega.
  • Mõrsjalill (Gaillardia): Soojades toonides õied harmoneeruvad hästi kollaste ja oranžide kosmostega (C. sulphureus).
  • Päevakübarad (Rudbeckia, Siilkübar): Nende tugevad karikakralised õied täiendavad kosmose õrnemaid õisi.

Sarnase loodusliku stiili jaoks

Karikakrad, rukkililled, moonid.

Oluline on jätta taimedele piisavalt kasvuruumi, et tagada hea õhuringlus ja vältida haiguste levikut.

Ohustavad Kahjurid ja Haigused

Kosmos on üldiselt üsna vastupidav taim, kuid mõned kahjurid ja haigused võivad teda siiski kimbutada, eriti ebasoodsates kasvutingimustes.

Kahjurid

Lehetäid (Aphids)

Väikesed putukad, kes kogunevad tavaliselt noortele võrsetele ja õiepungadele, imedes taimemahla. Tugeva nakkuse korral võivad taimed nõrgeneda.

Tõrje: Võib kasutada tugevat veejuga, putukamürke (sh rohelist seepi) või soodustada looduslike vaenlaste (lepatriinud, kiilassilmad) tegevust.

Kedriklestad (Spider mites)

Väikesed ämblikulaadsed, kes ilmuvad tavaliselt kuuma ja kuiva ilmaga. Tekitavad lehtedele peeneid võrke ja imevad taimemahla, põhjustades lehtede kolletumist ja kuivamist.

Tõrje: Aitab taimede regulaarne piserdamine veega (eriti lehtede alumist külge) ja vajadusel akaritsiidide kasutamine.

Teod ja nälkjad

Eriti noored kosmose seemikud võivad olla nendele maiuspalaks.

Tõrje: Kasuta teotõkkeid, peibutussööta või korja kahjureid käsitsi ära, eriti niiskete ilmadega.

Haigused

Jahukaste (Powdery mildew)

Kõige levinum haigus, mis avaldub valge jahutaolise kirmena lehtedel ja vartel. Soodustavad niisked ööd, soojad päevad ja halb õhuringlus.

Ennetamine ja tõrje: Tagage taimedele piisav vahekaugus, vältige lehtede kastmist ja valige võimalusel resistentseid sorte. Nakkuse korral eemaldage kahjustatud lehed ja kasutage sobivat fungitsiidi.

Juuremädanik

Põhjustatud liigniiskusest ja halvast drenaažist. Juured muutuvad pruuniks ja pehmeks, taim närbub ja sureb.

Ennetamine: Tagage hea drenaaž ja ärge kastke üle. Haigestunud taimi on raske päästa.

Bakteriaalne või seenhaiguslik närbumistõbi

Taimed närbuvad ootamatult vaatamata piisavale niiskusele. Põhjuseks võivad olla mullas levivad patogeenid.

Tõrje: Eemaldage ja hävitage haiged taimed kohe, et vältida levikut. Vältige samas kohas järjest kasvatamist.

Astrite kollatõbi (Aster yellows)

Viirushaigus, mida levitavad tirdid. Põhjustab lehtede kolletumist, moondunud kasvu ja rohelisi, deformeerunud õisi.

Tõrje: Ravi puudub, haiged taimed tuleb eemaldada ja hävitada. Tõrjuge putukaid, kes haigust levitavad.

Enamasti saab probleeme ennetada, tagades taimedele sobivad kasvutingimused: päikeseline koht, hea õhuringlus, vett hästi läbilaskev muld ja mõõdukas kastmine.

Lõppsõna: Kosmos – Lihtne Viis Tuua Aeda Rõõmu ja Värvi

Kosmos on tõeliselt tänuväärne lill, mis pakub aiapidajale palju rõõmu minimaalse vaevaga. Selle õrn ja õhuline ilu, erksad värvid ja pikk õitsemisaeg muudavad ta asendamatuks kaaslaseks suvistes lillepeenardes, konteinerites ja isegi lõikelillena vaasis. Eesti lühikese suve jooksul suudab kosmos luua lopsaka ja värvikireva oaasi, meelitades samal ajal aeda kasulikke putukaid.

Tema vähenõudlikkus mulla ja väetamise suhtes teeb temast ideaalse valiku ka algajale aednikule või neile, kes eelistavad looduslähedasemat ja vähem hoolt nõudvat aeda. Lihtne paljundamine seemnetest võimaldab igal kevadel kerge vaevaga uut õiteilu luua.

Olgu teie eesmärgiks luua romantiline lillepeenar, elavdada rõdu või terrassi, lõigata kauneid kimpe tuppa või lihtsalt nautida liblikate lendu päikesepaistelisel päeval – kosmos on suurepärane valik. Julgustame kõiki Eesti aiapidajaid andma sellele võluvale lillele võimalus oma aias särada. Kosmos toob kindlasti teie suvepäevadesse kergust, värvi ja elurõõmu.