Tulbid – Kevade Värviküllased Kuulutajad Eesti Aedades
Pärast pikka ja tumedat talve on vähe asju, mis rõõmustavad aedniku südant rohkem kui esimesed värvilised tulbiõied, mis kevadpäikese soojuses avanevad. Need kaunid lilled on saanud Eesti koduaedade lahutamatuks osaks, tuues pärast lumerohket talve meie ellu värske värvipaletiga uut energiat ja elurõõmu.
Tulpide Lugu: Teekond Kesk-Aasiast Eesti Aedadesse
Kuigi tulpe seostatakse sageli Hollandiga, ulatuvad nende juured hoopis Kesk-Aasiasse ja Lähis-Itta. Looduslikud tulbid pärinevad Lõuna-Euroopa ja Kesk-Aasia piirkonnast, kus nad kohanesid kuumade suvede ja külmade talvedega.
Euroopasse jõudsid tulbid alles 16. sajandi lõpus, kui botaanik Carolus Clusius hakkas neid istutama kõigepealt Viinis ja hiljem Hollandis, Leideni linnas. Järgnenud “tulbimaania” (1634-1637) ajal tõusid sibulate hinnad lausa astronoomiliseks!
Eestisse jõudsid tulbid märksa hiljem, alles 18. sajandi lõpus. Alguses võis neid näha peamiselt suuremate linnade aedades ning mõisaparkides. Laialdasemalt levisid nad meie koduaedadesse alles 20. sajandil.
Kas teadsid? Tulbimaania ajal 17. sajandi Hollandis võis üks haruldane tulbisibul maksta rohkem kui maja! Sel perioodil olid tulbid lausa valuuta eest, millega tasuti võlgu ja tehti äritehinguid.
Miks Tulbid Eesti Kliimas Hästi Kasvavad?
Paljud aednikud muretsevad, kas tulbid ikka taluvad meie karmi kliimat, kuid tegelikult on just Eesti kliima tulpide kasvatamiseks ideaalne!
Meie külmad talved on tulpidele lausa vajalikud, sest nad vajavad korralikuks õitsemiseks 12-16 nädalat jahedat perioodi (alla 9°C).
Eesti asub USDA külmakindluse tsoonides 5a kuni 7a, mis on enamikule tulpisortidele täiesti sobiv. Meie parasvöötme kliima, kus talved on külmad ja suved mõõdukalt soojad, on tulpidele lausa loodud.
Parimad Tulbisordid Eesti Aedadesse
Kõik tulbisordid ei ole loodud ühesugusteks. Mõned neist on sobilikumad meie kliimasse ja mõned tulevad aastast aastasse tagasi, samas kui teised kaovad pärast esimest hiilgavat õitsemist.
Püsikud tulbid – Istuta kord, naudi aastaid
Kui soovid tulpe, mis tulevad igal aastal tagasi ja moodustavad aja jooksul isegi suuremaid kolooniaid, vali:
- Darwini hübriidid nagu punane ‘Apeldoorn’ – suured, tugevad ja vastupidavad tulbid
- Keisritulbid (Fosteriana) nagu ‘Orange Emperor’ või valge ‘Purissima’ – varajased ja suurte õitega sordid
- Kaufmanni tulbid – väiksemate õitega, kuid isegi külmemates piirkondades hästi talvituvad
- Liigitulbid nagu Tulipa tarda – metsikuma ilmega tulbid, mis sobivad nii kiviktaimlasse kui ka aiaservadele
Õitsemisaja pikendamiseks
Et nautida tulpe võimalikult kaua, istuta erinevatel aegadel õitsevaid sorte:
- Varajased (aprill-mai algus): lihtsad varajased ja täidisõielised varajased tulbid
- Keskmised (mai keskpaik): triumf- ja Darwini hübriidtulbid
- Hilised (mai lõpp-juuni algus): lihtsad hilised, liiliaõielised ja papagoitulbid
Ja loomulikult tasub proovida spetsiaalselt Eestile aretatud valget tulbisorti ‘Eesti’, mis on elegantse õiega hiline tulp.

Tulpide Istutamine ja Hooldamine: Samm-sammult
Õige istutusaeg – Edu alus
Eestis on parim aeg tulpide istutamiseks septembrist detsembri keskpaigani, enne kui muld külmub. Ideaalne hetk on, kui mulla temperatuur on jahtunud umbes 9°C-ni.
Hilisem istutamine (novembris) vähendab tulbi-lehemädaniku tekkimise riski. Sibulaid võib istutada isegi detsembris, kui maa pole veel külmunud, aga siis tuleks istutuskohta katta multšiga.
Kui pole kindel, millal sibulad mulda panna, jälgi looduse märke: kui sügislehed on langenud ja öökülmad muutuvad regulaarseks, on õige aeg istutamiseks.
Sobiva asukoha valimine
Tulbid armastavad päikest! Vali neile koht, kus on vähemalt 6 tundi päikesevalgust päevas. Samuti on oluline hea drenaaž, kuna tulbisibulad ei talu liigniiskust.
Mulla pH peaks olema neutraalne (umbes 6.0-7.0), mistõttu võib happelisemate muldade puhul olla vajalik lupjamine. Ideaalne muld on liivsavi, mis on viljakas ja hästi dreenitud.
Kuidas istutada – Praktiline juhend
- Istutussügavus: Sibulad tuleks istutada sügavusele, mis on kolm korda sibula kõrgus – tavaliselt umbes 10-15 cm.
- Vahekaugus: Jäta sibulate vahele 5-15 cm ruumi, sõltuvalt sibula suurusest. Efektseima tulemuse saad, kui istutad tihedamalt (umbes 5 sibulat ruutjala kohta).
- Õige asend: Istuta sibulad terava otsaga ülespoole. Kui pole kindel, aseta sibul külili – taim leiab ise tee päikese poole.
- Kastmine: Pärast istutamist kasta korralikult, et muld sibulate ümber tiheneks.
Pottides kasvatamine
Tulbid kasvavad suurepäraselt ka pottides! Vali vähemalt 20-25 cm sügavusega pott, millel on drenaažiavad. Kasuta hästi dreenitud, turbavaba universaalset kompostmulda.
Pottides võib sibulaid istutada tihedamalt kui aias, kuid need vajavad rohkem kastmist ja kaitset külma eest.
Pottides kasvatamise boonus: istuta tulbisibulad kihtidena – sügavamale suuremad ja hilisemad sordid, keskele keskmised ja üles väiksemad varajased sibulad. Nii saad “lasanje-istutusega” pikema õitseperioodi!
Hooajaline hooldus
Varakevadel
Kui esimesed rohelised võrsed ilmuvad, eemalda multš ja tee kerge väetamine. Sobib tasakaalustatud orgaaniline väetis või spetsiaalne sibulaväetis.
Kui märkad, et kevadel ilmunud võrsed on tugevalt kahjustatud, kata need ajutiselt peene võrguga, kuni taimed tugevamaks kasvavad.
Õitsemise ajal
Naudi oma töö vilju! Õitsemise ajal pole vaja midagi erilist teha, välja arvatud piisava niiskuse tagamine, eriti kuival kevadel.
Pärast õitsemist
Kõige olulisem on kohe eemaldada närbunud õievarred, et taim ei kulutaks energiat seemnete kasvatamisele. Ära eemalda lehti! Need peavad jääma alles vähemalt 6 nädalaks pärast õitsemist.
Kui lehed hakkavad kollaseks muutuma, võid nad pisut korrastada, kuid ära eemalda enne, kui need on täiesti kolletunud.
Talveks ettevalmistumine
Mitte-püsikute puhul võta sibulad välja, kui lehed on täielikult kuivanud. Puhasta sibulad, lase neil jahedas, kuivas kohas kuivada ning säilita sügiseni.
Püsikuid võib jätta mulda, soovi korral võid neid kaitsta kerge multšikihiga pärast mulla külmumist.
Sibulate säilitamisel jälgi, et need ei oleks puutekontaktis üksteisega – nii vähendad haiguste levikut. Paiguta sibulad ühekihiliselt papist karpi või võrgust kotti.
Kastmine ja väetamine
Tulbid ei vaja üldiselt eriti palju kastmist. Kui kevad on erakordselt kuiv, kasta mõõdukalt, kuid väldi liigset niiskust.
Väetamisega pole vaja liialdustesse langeda. Sibulates endis on tavaliselt piisavalt toitaineid esimese aasta õitsemiseks.
Kui soovid, et tulbid oleksid püsikud, lisa varakevadel mõõdukas kogus tasakaalustatud orgaanilist väetist. Väldi lämmastikurikkaid väetisi.
Tulbisibulad vajavad magneesiumi ja kaaliumit. Nõrkade õievarte puhul lisa veidi magneesiumsulfaati või kaaliumirikkaid väetisi.

Tulpide Praktiline Kasutamine Eesti Aedades
Tulbid on oma mitmekesisuse tõttu väga universaalsed taimed, mida saab kasutada mitmel erineval viisil. Järgnevalt mõned ideed ja lahendused levinumatele probleemidele.
Lillepeenrad ja rabattid
Klassikaline ja efektne viis on istutada tulbid suurte gruppidena. Vali üks värv ja istuta vähemalt 15-20 sibulat ühte gruppi, et saavutada silmapaistev efekt.
Värvikompositsioonide loomisel järgi lihtsat reeglit: kasuta kas monokroomseid kombinatsioone (ühe värvi erinevad toonid) või värviringi vastasvärvide kombinatsioone (nt punane-roheline, kollane-lilla).
Aiaservad ja kiviktaimlad
Väiksemad liigitüübid ja Kaufmanni tulbid loovad kauneid elavaid ääriseid aiateedele või sobivad ideaalselt kiviktaimlasse.
Kiviktaimlas kombineeri tulpe teiste kevadel õitsevate püsikutega, nagu krookused, lumikellukesed ja iirisid.
Vaasis lõikelillena
Tulbid on suurepärased lõikelilled, mis püsivad vaasis värskena 5-7 päeva. Parimad lõikelilleks on pikavärsilised triumf- ja hilistulbid.
Tulpide püsimiseks vaasis lisa veele veidi suhkrut (1/2 tl klaasi vee kohta) ja mõni tilk äädikat. Vahetage vett iga paari päeva tagant ja lõigake varte otsi iga kord uuesti.
Tulbi tüüp | Sobivus lõikelilleks | Säilivus | Eripärad |
---|---|---|---|
Triumf-tulbid | Väga hea | 5-7 päeva | Tugevad varred |
Darwini hübriidid | Hea | 4-6 päeva | Vastupidavad õied |
Liiliaõielised | Suurepärane | 6-8 päeva | Pikad varred |
Papagoitulbid | Hea | 4-5 päeva | Dekoratiivsed õied |
Kombineerimine teiste taimedega
Tulbid näevad eriti head välja koos teiste kevadlilledega nagu nartsissid, krookused ja siniliiliad.
Suurepärased kaaslased tulpidele on:
- Hosta – hiljem tärkav lehttaim, mis varjab tulpide kuivanud lehti
- Floksiputk – madal, varakevadel õitsev taim, mis loob tulpide all vaipa
- Bergeenia – igihaljas lehttaim, mis loob tulpidele dekoratiivse tausta
- Pesarohi – igihaljas taim, mis näeb hea välja tulpide ees
Sagedasemad Probleemid ja Lahendused
Haigused
- Sibulamädanik: Tekib liigniiskes mullas. Lahendus: paranda drenaaži ja väldi liigkastmist.
- Hahkhallitus: Ilmneb jahedatel ja niisketel kevadetel. Lahendus: taga hea õhuringlus taimede vahel ja eemalda nakatunud taimeosad.
- Viirused: Põhjustavad õitel triipe. Lahendus: eemalda nakatunud taimed ning tõrju lehetäisid, kes viiruseid levitavad.
Ei ole soovitatav istutada tulpe samale kohale mitu aastat järjest, sest see suurendab haiguste riski. Jäta 3-4 aastat vahele, enne kui tulbid samale kohale tagasi istutad.
Kahjurid
- Nälkjad ja teod: Armastavad noori võrseid. Lahendus: kasuta õllelõkse või rauaühenditel põhinevaid preparaate.
- Närilised: Sibulate suurimad vaenlased talvel. Lahendus: istuta sibulad võrguga vooderdatud aukudesse.
- Lehetäid: Võivad levitada viiruseid. Lahendus: Proovi nõgese- või küüslaugutõmmist pritsimiseks.
Ettevaatust! Tulbid sisaldavad mürgiseid ühendeid, mis võivad põhjustada mürgistusi. Hoia sibulad ja tulbid laste ja lemmikloomade käeulatusest eemal!
Muud levinud probleemid
- Tulbid ei õitse: Põhjuseks võib olla lehtede liiga varajane eemaldamine, liiga väike sibul või varjuline koht. Lahendus: kontrolli kasvukohta ja lase lehtedel täielikult kollaseks muutuda.
- Lühikesed õievarred: Põhjustatud liiga soojast istutuskohast või toitainete puudusest. Lahendus: väeta fosforirikkalt ja vali jahedam kasvukoht.
- Tulbid ei tule tagasi: Paljud moodsad hübriidid ei naturaliseeru hästi. Lahendus: vali püsiklikumaid sorte või võta sibulad välja ja istuta sügisel uuesti.
Kokkuvõte: Millest Alustada?
Tulpide kasvatamine Eestis on tänu meie sobivale kliimale lihtne ja tasub end kuhjaga ära. Alusta väikselt, valides mõned Eesti kliimasse sobivad püsikud sordid.
Kui oled algaja aednik, soovitame alustada robustsemate sortidega nagu Darwini hübriidid ja keisritulbid. Need on vähenõudlikud ja vastupidavad.
Eriti soovitav on proovida Darwini hübriide nagu ‘Apeldoorn’, mis on tõestanud end Eesti kliimas püsikutena, ja keisritulpe, mis õitsevad varakult ning on väga vastupidavad.
Tulbid on nagu lõbusad värvipliiatsid, millega oma kevadist aeda joonistada – nendega saab luua meeliülendavaid värvikompositsioone ja silmapaistvaid aktsente.
Hea õnne ja kauneid õitsemisi!